کوشش ایران آمریکا صادرات ونزوئلا تحریم ها

کوشش: ایران آمریکا صادرات ونزوئلا تحریم ها ونزوئلا اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی اتهامات علیه کشور عزیزمان ایران دروغ و درخواست‌های آمریکا غیرقانونی است / ظریف

محمد جواد ظریف نامه‌ای را به وزرای امور خارجه کشورهای دنیا اطراف اقداماتی که باید در پی خروج غیرقانونی آمریکا از برجام انجام شود، زورگویی اقتصادی رو به افزایشِ

اتهامات علیه کشور عزیزمان ایران دروغ و درخواست‌های آمریکا غیرقانونی است / ظریف

ظریف: اتهامات علیه کشور عزیزمان ایران دروغ و درخواست های آمریکا غیرقانونی است

عبارات مهم : ایران

محمد جواد ظریف نامه ای را به وزرای امور خارجه کشورهای دنیا اطراف اقداماتی که باید در پی خروج غیرقانونی آمریکا از برجام انجام شود، زورگویی اقتصادی رو به افزایشِ آمریکا، ضرورت اقدام نه تنها جهت حفظ برجام بلکه جهت حراست از چندجانبه گرایی و حاکمیت قانون نوشت.

به گزارش ایسنا، متن کامل نامه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به وزرای امور خارجه کشورهای دنیا به این شرح است:

اتهامات علیه کشور عزیزمان ایران دروغ و درخواست‌های آمریکا غیرقانونی است / ظریف

به نام خداوند بخشنده مهربان

۲۳ می ۲۰۱۸

عالیجناب،

محمد جواد ظریف نامه‌ای را به وزرای امور خارجه کشورهای دنیا اطراف اقداماتی که باید در پی خروج غیرقانونی آمریکا از برجام انجام شود، زورگویی اقتصادی رو به افزایشِ

من این نامه را به منظور مطلع ساختن شما از آخرین تحولات مرتبط با برنامه جامع اقدام یکسان (برجام)، و رویکرد همواره آشوبگر، غیرقانونی و جنبش کننده دولت آمریکا جهت از بین بردن این دستاورد چشمگیر دیپلماتیک، جهت شما می نویسم.

بعد از خروج یک جانبه و بی علت ایالات متحده از برجام در ۸ می ۲۰۱۸، وزیر خارجه آمریکا پمپئو، در یک صحبت اعلام سیاست خارجی که در ۲۱ می ارائه شد، خودخواهانه از کشور عزیزمان ایران و مابقی دنیا درخواست کرد که تسلیم اراده ایالات متحده در از بین بردن برجام، شوند.

وزیر خارجه پمپئو با تکرار اتهامات بی پایه و برشمردن تقاضاهای مضحک و تاریخ گذشته، ترساندن کرد در صورتی که کشور عزیزمان ایران تسلیم تمایلات دولت ایالات متحده نشود، هدفِ «قوی ترین تحریم های تاریخ» قرار خوهد گرفت و با «فشار مالی بی سابقه» روبرو خواهد شد. وزیر خارجه و دولت ایالات متحده با این کار نه تنها تعهدات خود بر اساس برجام را نقض نمود، عدم پایبندی خود به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت شرکت ملل متحد که با اتفاق آرا به تصویب رسیده را آشکار ساخت، منشور ملل متحد را زیرپا نهاد و ضدیت خود از حقوق بین الملل را نشان داد، بلکه تعهدات صریح دولت ایالات متحده آمریکا در بیانیه الجزایر ۱۹۸۱ را نیز با مداخله مستقیم در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران، نقض کرده هست. وزیر خارجه آمریکا تلاش می کند از قانون شکنی و سرکشی دولت خود منفعت هم ببرد و به طور علنی دنیا را ترساندن می کند که هر کشوری معامله با کشور عزیزمان ایران را متوقف نکند، مجازات خواهد شد.

اتهامات علیه کشور عزیزمان ایران دروغ و درخواست‌های آمریکا غیرقانونی است / ظریف

من مطمئن هستم دولت محترم شما کاملاً از دروغ بودن اتهامات علیه کشور من و غیرقانونی بودن درخواست های وزیر خارجه آمریکا آگاه هست. بر خلاف ایالات متحده و متحدان کنونی و سابقش – مثل صدام حسین طی دهه ۱۹۸۰- جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران هرگز به کشور دیگری حمله نکرده و هر لحظه در خط مقدم کمک به همسایگان – بنا به درخواست آنها – جهت مبارزه با تروریست های افراطی بوده است که از سوی آمریکا و متحدان منطقه ای این کشور تامین مالی و نظامی می شوند. وزیر خارجه آمریکا در تلاش جهت تحریف تاریخ، و با توهین به هوش همه مردم – حتی نوجوانانی – که می توانند مقصران تراژدی یازده سپتامبر را به خاطر آورند، کشور عزیزمان ایران را به حمایت از گروه هایی متهم می کند که از سوی اذناب ایالات متحده در منطقه رادیکالیزه، پرورش، تامین مالی و مسلح شده است اند. این واقعیت که کشور عزیزمان ایران با این گروه ها جنگید و متحدان آمریکا از آنها حمایت کردند، نه تنها مکرراً از سوی نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده تایید شده، بلکه حتی مدیر جمهور کنونی آمریکا نیز طی مبارزات انتخاباتی خود به آن اشاره کرده است – البته پیش از آن که عاملان مافیایی اربابان ترور در ستاد انتخاباتی نفوذ کنند.

شما احتمالاً به خاطر دارید که کشور عزیزمان ایران قربانی یک تجاوز هشت ساله بود. طی آن جنگ، ارتش متجاوز، پیچیده ترین سلاح ها را به ارزش ده ها میلیارد دلار از شرق و غرب دریافت کرد، در حالی که به شکل فعالی از خرید وسایل اولیه دفاعی به وسیله کشور عزیزمان ایران جلوگیری می شد. جدای از این تجربه تلخ، امروزه مجموع تسلیحات ما، از جمله موشک های دفاعی و نیز کل هزینه دفاعی ما، تنها کسری از بودجه نظامی متحدان آمریکا در منطقه هست؛ همان متحدانی که در خرید پیچیده ترین تسلیحات – از جمله موشک هایی با بُردی به مراتب زیاد از کشور عزیزمان ایران – به ارزش صدها میلیارد دلار با هم مسابقه می کنند. و در حالی که مدیر جمهور ترامپ از توانایی های دفاعی کشور عزیزمان ایران شکایت می کند، علناً اصرار می کند که متحدان آمریکا در منطقه باید حتی مقدار بیشتری «تجهیزات نظامی زیبا» خریداری کنند و به ایجاد «صدها هزار شغل جهت آمریکایی ها (از این مسیر)» مباهات می کند.

محمد جواد ظریف نامه‌ای را به وزرای امور خارجه کشورهای دنیا اطراف اقداماتی که باید در پی خروج غیرقانونی آمریکا از برجام انجام شود، زورگویی اقتصادی رو به افزایشِ

اگر نگاهی به سابقه آمریکا در تجاوز، مداخله نظامی و عملیات مخفیانه تروریستی در کشورهای متفاوت از جمله غرب آسیا بیندازیم، اتهاماتی که آقای پمپئو مطرح کرده هست، مضحک تر نیز خواهد بود. واقعا مضحک است که یک مقام بلندمرتبه از کشوری که منطقه ما را به عجیب ترین شکل – حداقل از سال ۲۰۰۳ – دچار بی ثباتی کرده، اکنون ما را متهم به جنگ افروزی کند. کشور عزیزمان ایران قربانی مستقیم حضور تجاوزکارانه آمریکا در منطقه هست، از جمله زمانی که ناو آمریکایی وینسنس هواپیمای مسافربری ۶۵۵ هما را در ۳ جولای ۱۹۸۸ نشانه قرار داد و همه ۲۹۰ سرنشین آن را کشت.

شکی نیست که بی ثباتی به وجود آمده در منطقه ما در اثر تجاوز آمریکا، منشاء کارها بسیاری از گروه های تروریستی است و قطعا دست آمریکا به خون قربانیان این گروه ها آلوده هست. وزیر خارجه پمپئو باید این مساله را هم توضیح دهد که کدام کشور چندین بار تلاش کرد در سوریه نیروی شبه نظامی ایجاد کند تا با دولت سوریه بجنگد، و هم اکنون آمریکا از کدام گروه شبه نظامی در سوریه حمایت می کند، و ارتش کدام کشور خارجی در حال حاضر بخش بزرگی از خاک این کشور را علی رغم اراده مردم و دولت آن اشغال کرده است.

اتهامات علیه کشور عزیزمان ایران دروغ و درخواست‌های آمریکا غیرقانونی است / ظریف

درخواست های غیرقابل قبول وزیر خارجه پمپئو از کشور عزیزمان ایران و مابقی جهان، در نقطه ی برابر حقوق بین الملل و عرف دولت های متمدن قرار دارد. تقاضاهای هسته ای او نه تنها برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت شرکت ملل متحد را نقض می کند، بلکه در واقع بنیادهای معاهده ان پی تی، اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی، توافق پادمان و پروتکل الحاقی را نیز تضعیف می نماید و کلیت رژیم جهانی عدم اشاعه با دستاوردهای کنونی آن جهت همه اعضای جامعه بین المللی را با خطر مواجه می سازد. و تهدیدهای وزیر خارجه آمریکا در قدرت نمایی در برابر دیگر ملت ها، عملا دنیا را گروگان دیکتاتوری سیاسی و اقتصادی دولت آشوبگر او خواهد کرد. اگر او و دولتش به چنین تاکتیک های قلدر مآبانه ای ادامه دهند، باید در انتظار چه دنیایی باشیم؟

خروج ایالات متحده از برجام نقطه اوج تلاش های طولانی مدت آمریکا در نقض و از بین بردن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت شرکت ملل متحد بود؛ قطعنامه ای که برجام را قبول کرده و «از همه دولت های عضو می خواهد … از اجرای آن حمایت کنند.» این خروج نامشروع و خسارت بار آمریکا از برجام، و به خصوص تاکتیک های قلدر مآبانه ای که آمریکا از آنها استفاده می کند تا مابقی دنیا را با خود همراه کند، به شدت اصل وفای به عهد را به سخره گرفته، حکومت قانون در سطح بین المللی را بی اعتبار کرده، اهداف و اصول منشور ملل متحد را زیرسؤال برده و نهادهای بین المللی را به چالش کشیده است.

برجام بحرانی غیر مهم را که بیش از یک دهه به طول انجامیده بود، خاتمه بخشید. برجام نور امیدی، بویژه در منطقه پرآشوب غرب آسیا است که نشان داد دیپلماسی و گفتگو همچنان می تواند راه گشا باشد. بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت شرکت ملل متحد که توافق برجام به آن ضمیمه و به موجب آن تایید شده، برجام فقط به امضا کنندگان آن تعلق ندارد، که یک طرف بتواند بر اساس سیاست داخلی و یا دعواهای سیاسی با دولت سابق، خودخواهانه آن را خدشه دار نماید.

به مانند هر توافق دو و یا چندجانبه، برجام مشمول قاعده ضرورت وفای به عهد و بر اساس تعهدات متقابل کلیه طرف ها هست. گستره، مقررات و چارچوب زمانی این توافق، نتیجه مذاکرات دقیق، حساس و متوازن چندجانبه است که توسعه، عوض کردن و یا مذاکره مجدد راجع به آنها ممکن نیست. همچنین بهره حاصل از این توافق جهت مردم کشور عزیزمان ایران نمی تواند مشروط به هیچ شرطی به غیر از کارها به میل خود مرتبط به عنوان هسته ای، که به طور مشخص منحصراً در برجام و ضمائم آن گنجانده شده است اند، باشد.

سه کشور اتحادیه اروپا به همراه آمریکا، چین و روسیه، به عنوان یکی از طرفین این توافق به صورت منفرد و جمعی، خود را متعهد به اجرای تعهدات درج شده است در برجام نموده اند. این تعهدات مشمول بر برداشتن تحریم ها و برطرف کارها محدود کننده ای است که در پیوست ۲ این سند آمده هست. بخشی از بااهمیت ترین بهره های اقتصادی کشور عزیزمان ایران از برجام حاصل برداشتن تحریم های ایالات متحده آمریکا هست. جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به عنوان طرف دیگر این معامله بطور کامل به تعهدات خود، همانطور که به وسیله آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز تایید گردید، عمل کرده هست. پایبندی کامل ما به تعهدات خود، علیرغم کارشکنی های مداوم و اجرای معیوب تعهدات آمریکا از ابتدای اجرای این توافق، بوده هست. به همراه این نامه، نسخه ای از نامه مورخ ۱۰ می ۲۰۱۸ خود به دبیرکل شرکت ملل متحد (S/۲۰۱۸/۴۵۳) را برایتان ارسال می کنم. من در نامه خود به دبیرکل نمونه های متعددی از نقض تعهدات ایالات متحده وفق برجام را از نخستین روز اجرای توافق، و خصوصا در دوره دولت ترامپ، بصورت مستند مورد اشاره قرار داده ام.

اگر قرار باشد برجام ادامه یابد، اعضای باقی مانده در برجام و سایر شرکای تجاری باید اطمینان دهند خسارت کشور عزیزمان ایران (ناشی از خروج امریکا از برجام) بی قید و شرط از طریق کارها ملی، منطقه ای و جهانی جبران می شود. در جهت تعهد کشور عزیزمان ایران به قانون و تعهد به حل وفصل مسالمت آمیز مناقشات بین المللی، جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران تصمیم گرفت با حسن نیت از سازوکارهای برجام جهت یافتن راه حل مناسب و تعیین امکان و چگونگی تضمینِ بهره برداری کامل مردم کشور عزیزمان ایران از برجام از سوی طرف های باقی مانده در این توافق و سایر شرکای اقتصادی استفاده کند. چنانچه بعد از بکار بستن راهکارهای موجود، حقوق و بهره مردم ما جبران نشود، این حق کشور عزیزمان ایران است – که البته در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شرکت ملل متحد نیز مورد شناسایی قرار گرفته است – تا کارها متناسب را در پاسخ به کارها غیرقانونی مستمر و متعدد آمریکا، بویژه خروج این کشور از توافق و اعمال مجدد تمامی تحریم های یکجانبه علیه ایران، انجام دهد.

همکار محترم،

آنچه امروز با خطر مواجه هست، دفاع از چندجانبه گرایی و ترویج آن هست. شبح یکجانبه گراییِ افراطی دوباره بر فراز دنیا می گردد، و ما همه باید به پا خیزیم و با آن مقابله کنیم. این اعتقاد قاطع ماست که همه و تک تک اعضای جامعه جهانی وظیفه دارند در برابر بی قانونی، راهکارهای قلدرمآبانه و ضدیت با حکومت قانون در روابط بین الملل بایستند؛ به خاص با خودداری از تنفیذ و تأثیرپذیری از کارها غیرمسئولانه و نیز به پاساخگویی کشیدن دولت های قانون شکن جهت پیامدهای اعمالشان.

من می خواهم تاکید کنم که نباید به ایالات متحده اجازه داد که از خروج غیرقانونی خود از برجام سود ببرد. آمریکا همچنین نمی تواند دیگر کشورها را ترساندن کند یا وادار به نقض قطعنامه شورای امنیت نماید که صراحتاً «ضمن تأکید بر اینکه دولت های عضو بر اساس ماده ۲۵ منشور ملل متحده ملزم به پذیرش و اجرای تصمیمات شورای امنیت هستند»، «از همه اعضا، شرکت های منطقه ای و نهادهای بین المللی خواسته می شود که کارها مناسب جهت حمایت از اجرای برجام را انجام دهند، از جمله انجام کارها متناسب با برنامه اجرایی در برجام و این قطعنامه، و دوری از اقداماتی که اجرای تعهدات بر اساس برجام را تضعیف می کند.» من اطمینان دارم که دولت محترم شما کارها متناسب و سازگار با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را انجام خواهد داد و تلاش ها جهت جایگزینی حکومت قانون و نظم جهانی چندجانبه با حکومت خودکامگی و ارعاب یکجانبه گرایانه را، خنثی و نقش برآب خواهد کرد.

عالیجناب، مراتب احترام مرا پذیرا باشید.

محمد جواد ظریف

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

واژه های کلیدی: ایران | توافق | آمریکا | آمریکایی | امور خارجه | ناو آمریکایی | ایالات متحده | وزیر امور خارجه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog